Skip to content

BEELOG

BEELOG

Günümüzde sürekli değişen, yenilenen ve hızına yetişmesi zor olan Algoritmalara ayak uyduramamak, dijital mecralarda geride kalmanıza ve hedef kitlenize karşı görünülürlüğün azalmasına yol açabilir. Bulunduğunuz sektörde rakiplerinizle rekabette başarı yakalamak için doğru stratejik planlamalar, sizi adım adım öne çıkartabilir. Daha önce uyguladığınız stratejiler 2024 yılında işinize yaramayabilir, fakat kendinizi başarısız görmek yerine bu konuda neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak ve güncel kalmak için blog yazımızda yeni algoritmalar hakkındaki son gelişmeleri hep beraber ele alalım.

Sosyal Medya Algoritmaları Nedir?

Öncelikle Algoritma, sizi başladığınız noktadan alıp, önceden tahmin edilen sayısız yol tercihiyle çeşitli sonuçlara ulaştıran sistematik ve matematiksel bir oluşumdur. Sosyal Medya Algoritmaları da, kullanıcı deneyimiyle ilerleyen yapay zeka ile kullanıcıların etkileşimde bulunduğu gönderileri, platformlardaki beğenilerini, ziyaret ettikleri siteleri takip ederek büyük bir data oluşturur. Bu algoritmalar düzeni korumayı ve kullanıcı davranışları ile birlikte paylaşılan içeriklerin sıralanmasını ve kullanıcılara sunulmasını belirler. Ancak yüksek hareketlilik ve değişiklikler dolayısı ile sürekli olarak değişir ve pazarlamacılar için ayak uydurması zor olabilir. Her sosyal medya platformunun kendine özel benzersiz algoritması vardır ve bu algoritmaların güncellenmesi içerik yerleşimini büyük ölçüde etkileyebilir. Gelin platform olarak inceleyip güncel sosyal medya algoritmalarındaki yeniliklere göz atalım;


Facebook Algoritması

Facebook en eski ve en aktif sosyal medya platformu olmasıyla 3 Milyar aktif kullanıcısı ile liderlik konumunu korumaktadır. Algoritması sayesinde sponsorlu olmamakla birlikte eğer kullanıcının deneyimine bağlı olarak paylaşılan içerik ilgisini çekmiyorsa o içerikleri kesinlikle en alt sıralara almaktadır. 2024 yılında:

 • Kullanıcı yorumları çok daha kıymetli bir hal aldı, yorum alan içerikleri ön sıralara taşımaya başladı.
 • Onaylı ve güvenli hesapların önemi arttı, yarışta öne taşımaya başladı.
 • Etkileşim çok büyük önem kazandı, etkileşimi az olan gönderilerin erişiminde azalma olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.
 • Alaka puanlamasından dolayı benzer içerik paylaşımının önemi arttı.
 • Facebook kullanıcılarına daha fazla şeffaflık ve kontrol sağlamak için çalışıyor. Daha Fazla Göster, Daha Az Göster ” aracı gibi özellikler eklendi.

Instagram Algoritması

Instagram farklı algoritmaları bir arada kullanan ve sıralama sürecini içeren bir sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu platform, dijital pazarlama ve marka yönetimi dünyasında önemli bir role sahiptir. Instagram, milyarlarca kullanıcıya kişiselleştirilmiş içerik sunarak, her bir kullanıcının deneyimini özelleştirir ve zenginleştirir. Algoritmanın dinamiklerini yok saymak etkileşiminize ciddi oranda zarar verecektir. Bir içerik oluşturucunun takipçileriyle ilişkisi, içeriğin alaka düzeyi ve içeriğin ne kadar yeni olduğu 3 temel sıralayıcıdı

2024’te getirilen yenilikler;

 • Bütün hesaplar eşit ölçüde tercih ediliyor fakat yeniliklere hızlı uyum sağlıyorsanız bu hesaplar tercih edilip öne çıkma şansını yakalıyor.
 • Gönderi yorumları bu platformda da büyük önem kazandı.
 • Keşfet kısmında sizi öne çıkaracak konu ise doğru Hashtag kullanımı. Gereksiz olan etiketlerden kaçınmalısınız, sayısı 7’den fazla olan hashtagler yararınıza olmayacaktır.
 • Akış için kreatif paylaşımlar ve etkileşim sağlamanız için içerik hakkında doğru bilgileri yansıtmak öncelik sırasında üst seviyelere ulaştırır.
 • Bir diğer önemli konu da aktif olunması, instagram algoritmaya uymanız için sık sık ve sayfanızla alakasız olmayan paylaşımlar bekliyor olacaktır.

Youtube Algoritması

2024’te YouTube algoritması her izleyiciye kişiselleştirilmiş önerilerde bulunuyor. Bu öneriler, videoların performansı ve kalitesinin yanı sıra izleyicinin ilgi alanı ve davranışına göre karşımıza çıkar. Bu yıl algoritmanın abone sayısından ziyade takipçi kitlesinin kalitesine odaklanması bekleniyor.

 • İzlenme dakikasının önemi arttı.
 • Youtube, Dream Screen ve AI destekli müzik arama asistanını kullanıma sunarak kullanıcıların daha çok zaman geçirmesini amaçlamaktadır.
 • Algoritma abone kalitesine önem verecektir, izleyicilerin sıkça etkileşimde bulunması ve kanalın içeriğinden bilgi sahibi olması önemlidir.

LinkedIn Algoritması

Linkedin, daha profesyonel bir platform olup business ağınızı genişletmek ve aynı sektörde çalışan meslektaşlarınıza karşı ön plana çıkmak amacı ile tasarlanmıştır. Tıpkı Facebook, Instagram, TikTok ve diğer platformlarda olduğu gibi, LinkedIn’in algoritması da her bir kullanıcısı için mümkün olan en iyi deneyimi sağlamayı amaçlamaktadır. 2024 yılında diğer platformlarda olduğu gibi bazı değişiklikler mevcut. Bunlar;

 • Kitlenize uygun içerikler oluşturmaya odaklanmak sizler için ön planda olmalıdır.
 • Fazla Hashtag kullanımı sizi geri plana atacaktır. 5’ten fazla ve içeriğe uygun olmayan hashtagler kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Kısa videolar ve uzun metinlerle paylaşılan içerikler kitlenize karşı daha kolay öne çıkmanızı sağlayacaktır.
 • Bağlantılarınızdan gelen içerikler akış sayfanızda her zaman daha çok görünürlük sağlar.
 • Yanıtlanmaya teşvik eden gönderiler etkileşiminizi arttıracaktır.

Sonuç olarak;

2024 yılında köklü değişiklikler ile platformlar, kullanıcı kalitesini çok daha önemli hale getirerek içerik üreticisinin gerçek bir hedef kitle oluşturmasına olanak sağlıyor. Artan rekabet ortamı ve hızlı değişimlere ayak uyduramayanların geride kaldığı bu algoritma sisteminde, yenilikleri sürekli takip etmek püf nokta haline geldi. Yapay zeka gibi yeni teknolojilerin dahil olmasıyla, dengenin her zaman değişebileceğini, ve takipçi miktarının değil asıl önemli olan faktörün içerik kalitesi olduğunu söyleyebiliri


Hadi Konuşalım

Bizimle büyümeyi deneyimlemeye hazır mısınız?