Skip to content

BEELOG

BEELOG

Kurumsal hayatın dijital platformlar arasında en fazla vakit geçirdiği yer LinkedIn’dir. Peki LinkedIn neden firmalar için önemlidir ve firmalar neden LinkedIn’de yer almalıdır?
LinkedIn 2003 yılında iş dünyasını bir araya getirmek amacıyla dünyada kurulan, en profesyonel ve kurumsal platformdur. İş arayan ve iş verenlerin kullandığı ve iş hayatıyla ilgili bilgilerin paylaşıldığı bu platform, firmaların bilinirlikleri ve doğru kişilerle iletişim kurmaları için önem taşır.

Temel amacı iş arayan kişiler ile işvereni buluşturmak olan LinkedIn’in, bunun dışında firmaların kendilerini, ürünlerini, içeriklerini ve sektörü ile alakalı haberleri ön plana çıkarabilmesini de sağlar. Aynı zamanda LinkedIn reklam özelliği firmanızın sektörel tanıtımında büyük rol oynar.

Öncelikli olarak; firma profiliniz aslında firmanızın yüzüdür. Firmanızın yüzünü ne kadar geliştirebilirseniz o kadar dikkat çekici olur. Profiliniz, firmanızı araştıran kişilere özet sunar. İş ortaklarınız, rakipleriniz ve potansiyel müşterileriniz nelerle ilgilendiğinizi, profesyonelliğinizi, gelişimlerinizi ve değerlerinizi görür.

Bu platformda başarılı olmanız için öncelikle firmanız için doğru anahtar kelimeler ve bilgilerle net bir işletme sayfası oluşturmalısınız. Sayfanızın sektöründeki gelişmeleri önce siz duyurmaya çalışın ve yaptığınız paylaşımlarla görenleri harekete geçirecek cümleler kurmalısınız. Firmanızla ilgili gruplara katılmak ve bu gruplarda aktif rol oynamak da firmanız için olumlu bir adımdır. Haftalık ya da aylık olarak düzenli şekilde sayfa analizlerini kontrol etmeyi de ihmal etmemelisiniz. LinkedIn Premium hesabı satın alarak size sunulan hizmeti daha üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Bunlara ek olarak farklı içerik türlerini denemeli, alıntılı ve infografik görsel içerikleri kullanarak etkileşiminizi arttırmalısınız. Stok ve tanıtım amaçlı fotoğrafların yanı sıra kendi fotoğraf ve videolarınızı da paylaşıp ilgi çekici olmalısınız.

LinkedIn’in en faydalı özelliklerinden biri de firmanızla ilgili hem profesyonel kişilerle hem de iş ortaklarınızla iletişim kurmayı ve bağlantılarınızı genişletmenizi sağlıyor oluşudur. Bu sayede LinkedIn iş bağlantı kurulmasını profesyonelce sağlar, yaptığınızın işin alanına göre hem ilgililerin size ulaşmasına hem de sizin onlara ulaşmanıza yardımcı olur. Bunlara ek olarak LinkedIn’de grup oluşturmak da ortak ilgi alanlarına sahip kişileri bir araya toplar. Aynı alandan kişilerin aynı amaç altında bir grupta toplanıp aktif olunması firmanıza ciddi avantajlar sağlar.

Unutmayın ki firma bilinirliği, farkındalığı ve sektörlerle iletişim halinde olunabilmesi açısından LinkedIn en önemli profesyonel ağdır. Doğru plan ve strateji ile firmanızı LinkedIn’de önemli bir konuma getirebilir ve sektörünüzde öncü kişilerle iletişim kurma şansınızı arttırabilirsiniz.

Hadi Konuşalım

Bizimle büyümeyi deneyimlemeye hazır mısınız?